W kwestii jedzenia pies jest całkowicie zależny od swojego opiekuna. To właśnie na nas spoczywa obowiązek prawidłowego żywienia naszego czworonoga. Należy jednak pamiętać, że od odpowiednio zbilansowanej diety zależy kondycja zdrowotna naszego pupila, a także jego rozwój. Do psiego organizmu należy dostarczyć przede wszystkim białko, węglowodany, witaminy oraz mikro i makro -elementy. Odpowiednie dobranie psiej lub kociej diety jest czasochłonne i niekiedy skomplikowane. Wbrew pozorom nasz pupil nie powinien jeść wszystkiego jak człowiek. Przy doborze odpowiedniej karmy dla psa lub kota należy kierować się: wiekiem zwierzęcia, rasą, stylem życia, stanem zdrowia, tym czy zwierzę zostało wykastrowane lub wysterylizowane.

Obecnie na rynku jest coraz więcej karm, które w swoim składzie zawierają cenne dla zwierząt witaminy i minerały. Nie znaczy to jednak, że trzeba ograniczyć się tylko i wyłącznie do karmienia zwierzęcia karmą. Wręcz przeciwnie, warto wzbogacać dietę naturalnymi składnikami, które stosowane w odpowiednich ilościach mogą przynieść dla organizmu psa bardzo dużo pozytywnych korzyści. Wskazane jest, aby urozmaicić dietę o warzywa, owoce, jajka, mięso, oleje rybne. W tym wszystkim jednak ważny jest umiar i stopniowe wprowadzanie do jadłospisu nowych produktów.

Naturalne składniki cenne w diecie zwierząt domowych

Odpowiednio zbilansowana dieta psa lub kota powinna zawierać zarówno karmę suchą jak i warzywa, owoce, mięso, a także cenne dla ich zdrowia tłuszcze. Oczywiście każdy organizm jest inny jednak są takie witaminy i minerały, które należy bezwzględnie dostarczać do organizmu zwierzęcia. Dobra dieta gwarantuje nie tylko zdrowie oraz dobre samopoczucie. Brak witamin oraz składników odżywczych może nieść za sobą wiele negatywnych skutków dla zwierzęcia. Właściwa dieta wpływa również na kondycję skóry oraz sierści. Niedobór odpowiednich składników może doprowadzić do chorób skóry, a te w konsekwencji do utraty sierści. Dobór odpowiedniej diety należy przeprowadzić w oparciu o codzienną obserwację. W zależności od tego jak zwierzak reaguje na poszczególne produkty powinniśmy je wprowadzać do diety lub ograniczać. Jednak podstawę diety stanowi karma dla psa lub kota, która jest głównym pokarmem zwierzaka. Warto zatem wybrać pokarm jak najwyższej jakości.