Każde zwierzę podobnie jak i człowiek potrzebuje czasem wspomóc swój organizm. Dotyczy to zwłaszcza okresów wzmożonych spadków formy związanych z brakiem ruchu lub dostępu do przebywania na świeżym powietrzu. Takim okresem zarówno dla koni jak i innych zwierząt jest wiosna. Tak samo jak i u ludzi mówi się o zjawisku przesilenia wiosennego tak samo i u koni ono również daje się we znaki. Odpowiednia suplementacja koni jest kluczowa w utrzymaniu ich przy doskonałym zdrowiu.

Szczególnie ważna jeśli chodzi o konie jest suplementacja koni w okresie wiosennym, kiedy zwierzę potrzebuje szczególnego wsparcia. Wynika to głównie z braku dostępu do świeżej trawy, która dla konia daje wiele cennych składników oraz minerałów. W sezonie wiosennym koń ma również mniejsze możliwości ruchowe, co wpływa na przyswajalność cennych dla niego witamin, w tym witaminy D. Konie swoim zachowaniem często sygnalizują nam brak witamin w swoich organizmach, np. liżąc ściany lub elementy metalowe.

Jakich witamin potrzebuje koń?

Wiosna jest trudnym czasem dla koni, a zwłaszcza tych schorowanych i starszych. Wahania temperatur i wietrzna pogoda nie sprzyjają osłabionym organizmom. Oprócz odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety stałego dostępu do wody oraz siana, należy sięgnąć po dodatkowe witaminy, które wzmocnią organizm konia w tym trudnym dla niego okresie. Odpowiednia suplementacja konia wspomoże utrzymanie jego organizmu w doskonałym zdrowiu.

Witaminy takie jak miedź i cynk wspomogą okrywę włosową konia oraz skórę. Bardzo ważna jest również witamina C, która tak jak w przypadku ludzi wspomoże układ odpornościowy. W okresie wzmożonych zachorowań jest to bardzo ważna kwestia. Poprzez odpowiednią suplementację  konia przygotujemy swojego konia do wzmożonego okresu treningów lub do ewentualnego macierzyństwa.

suplementy dla koni

Oczywiście warto przede wszystkim wzbogacić dietę konia o naturalnego pochodzenia składniki odżywcze. Mowa tutaj o ziołach, które dodane do codziennego posiłku wesprą proces regeneracji organizmu konia po ciężkiej zimie.  Jeżówka purpurowa, pokrzywa, dzika róża – to tylko kilka z wielu ziół, które powinien dostawać nasz koń, aby jego organizm funkcjonował prawidłowo.

Ważną kwestią jest stopniowe zmienianie diety z zimowej na wiosenną oraz wprowadzanie odpowiedniej suplementacji konia. Niektóre z koni są bardzo wrażliwe na problemy trawienne. Zbyt duże spożycie fruktozy, która jest ciężko trawiona przez organizm zwierzęcia może mieć bardzo poważna konsekwencje zdrowotne. Może to doprowadzić do kolek, ochwatu lub biegunek. Fruktany są składnikiem traw, a wiosenne trawy są bogatsze w cukry. Spożycie takiej trawy przez konia  w większych ilościach odbije się negatywnie na jego zdrowiu.  Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będzie stopniowe wprowadzanie świeżej trawy do diety, co można osiągnąć poprzez wprowadzanie krótkich spacerów.

suplementy dla koni
suplementy dla koni
suplementy dla koni