suplementacja konia

Posiadanie konia wiąże się z obowiązkiem jego pielęgnacji, zwłaszcza jeśli zwierzę jest koniem jeździeckim. Utrzymanie konia jeździeckiego w dobrej kondycji wymaga od posiadacza dużego zaangażowania nie tylko czasowego, lecz przede wszystkim materialnego. Konie są zwierzętami bardzo wrażliwymi, a więc codzienna pielęgnacja gra tutaj kluczową rolę. Aby koń jeździecki dobrze nam służył w siodle najważniejsze jest utrzymanie go w doskonałym zdrowiu oraz odpowiednie umocnienie systemu immunologicznego.

Podstawą są regularne przeglądy weterynaryjne, które umożliwiają szybkie wykrycie problemów ze zdrowiem konia. Dodatkowo koń powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony. Bardzo ważną kwestią jest również regularne sprawdzanie stanu uzębienia, ponieważ to właśnie od kondycji zębów zależy czy układ pokarmowy konia będzie funkcjonował w odpowiedni sposób.

Wprowadzenie do diety zwierzęcia niewłaściwej karmy może spowodować nieprawidłowe ścieranie się szkliwa, a co za tym idzie bardzo poważne uszkodzenia szkliwa. Bardzo ważnym aspektem jest zatem odpowiednie dobranie karmy dla naszego zwierzaka. Pozwoli nam to zadbać dodatkowo o układ trawienny konia.

Odżywianie oraz suplementacja

Wybierając odpowiednią karmę dla naszego zwierzaka warto udać się do profesjonalnego sklepu jeździeckiego, gdzie otrzymamy fachową poradę odnośnie wyboru odpowiedniej karmy. Zyskamy wówczas pewność, że nasz koń jeździecki będzie dostawał odpowiedni dla jego potrzeb pokarm. Do takiej diety konia jeździeckiego powinniśmy również dostarczyć odpowiednich witamin i suplementów, które dodatkowo wspomogą organizm konia.

Kolejną bardzo ważna kwestią w opiece nad koniem jeździeckim jest poddawanie go długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu. Jest to zdecydowanie zabronione, ponieważ przeciążenie konia bardzo negatywnie oddziałuje to na jego kondycję. W efekcie możemy doprowadzić do mikrouszkodzeń mięśni i nieproporcjonalnego wzrostu muskulatury.

suplementy dla koni

Ogromny wpływ na zdrowie konia jeździeckiego ma również odpowiedni dobór sprzętu jeździeckiego. Źle dobrany może wyrządzić zwierzęciu wielką krzywdę oraz sprawiać mu ból podczas jazdy. Jest to również kwestia, która wymaga konsultacji ze specjalistą, który doradzi nam odpowiedni sprzęt zarówno dla konia jak i jeźdźca.

Pielęgnacja sierści oraz kopyt

Poza tym musimy dbać o odpowiednią pielęgnację sierści. Musi ona być utrzymana w dobrym stanie i regularnie wyczesywana. Również ogon i grzywa konia jeździeckiego musi być  czesana. Co jakiś czas wskazane jest również przerywanie włosów w ogonie oraz grzywie. Zabieg ten pozwala na zachowanie włosów w doskonałym stanie, a także ich wygładzenie.

Bezwzględnie również należy zadbać o kopyta konia jeździeckiego. Te muszą być regularnie sprawdzane oraz czyszczone. Szczególną uwagę należy zwrócić na pozostawanie w nich kamieni oraz na ubarwienie kopyt. Zmiany w kolorze sygnalizują nam o rozwijających się chorobach, których możemy uniknąć dzięki szybkiej reakcji.

Wszystko to pozwoli nam na zachowanie naszego zwierzaka w odpowiedniej dla jeźdźca kondycji oraz nienagannym zdrowiu dzięki czemu razem z nim będziemy mogli cieszyć się z treningów.